virman-nedir-virman-ne-demek

Bu yazımızda virman nedir ? sorusunu cevaplayacağız ve hisse senedi virman işlemi konusunu tüm detaylarıyla ele alacağız.

Virman Nedir ?

Virman, finansal piyasalarda sıkça kullanılan bir diğer terimdir. Fransızca kökenli bir kelime olan virman, TDK’ya göre ”para aktarımı”anlamına gelmektedir. Bir diğer ifade ile para transferi de denmektedir.

Bir bankanın aynı şubesinde bulunan hesaplarınız arasında yapılan para gönderip alma işlemine virman denmektedir. Kişinin banka hesabında bulunan parayı ya da mevduatı kendine ait bir diğer hesaba aktarması da virman işlemi olarak tanımlanır.

Virman işlemine örnek olarak: X bankasında bir maaş hesabınız olduğunu, ayrıca maaş hesabınızın yanı sıra tasarruf amaçlı vadesiz bir mevduat hesabınızın bulunduğunu düşünelim. Maaşınızdan bir bölümünü vadesiz mevduat hesabına aktardığınızda ya da tam tersi bir aktarım yaptığınızda da bu işlemi yapmış olursunuz.

Aynı banka şubesindeki hesaplar arasında yapılan virman işlemi, havale ve EFT işlemleri gibi bir vadesiz banka hesabından bir başka vadesiz banka hesabına para transferi işlemi anlamına gelmesine rağmen farklı özellikleri bulunmasından dolayı havale ve EFT ‘den farklı konumdadır. Virman diğer işlemlerin aksine tek bir kişiye ait hesaplar üzerinden gerçekleştirildiği için bu iki transfer yönteminden farklıdır.

Hisse Senedi Virman İşlemi

Hesaplarınızda bulunan paranızı diğer hesaplarınıza virman işlemi ile aktarabileceğiniz gibi bir aracı kurumda bulunan hisse senetlerinizi de aynı işlem ile bir başkasının hesabına yollayabilirsiniz.

Hisse senedi virman işlemi zarar etmeyi önleyen, risksiz bir işlem olduğundan dolayı portföyü geniş yatırımcılar tarafından kullanılmaktadır. Bu işlem sayesinde yatırımcılar, piyasadaki volatilitelerden etkilenmeden hisselerinı başka bir aracı kuruma taşır. Ayrıca bu işlem genellike hisse senedi yatırımı yapılan aracı kurum değiştirildiğinde yapılmaktadır.

Bu kararı verdiğinizde karşınıza iki farklı seçenek çıkar. Hisse senetlerinizi satıp 2 gün içerisinde hesabınıza gelen parayı tercih ettiğiniz yeni aracı kuruma yollayabilirsiniz. Böylece hesabınızdaki parayla aynı hisseleri yeni aracı kurum üzerinden satın alabilirsiniz. Ancak para transferi 2 gün sürebileceğiçin bu zaman içerisinde hisse senet fiyatlarının yükselme olasılığı bulunmaktadır. Eğer bu riski göze almak istemiyorsanız cari yatırım virmanı işlemi ile portföyünüzde bulunan hisse senetlerini yolladığınızda fiyat değişimlerinden etkilenmeyip ve kayıp yaşamadan aracı kurumunuzu değiştirmiş olurusunz.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan bilgiler hissesanati.com editörleri tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir