likidite-nedir-likidite-ne-demek

Bir menkul kıymete yatırım yaparken dikkat edeceğiniz en önemli özelliklerinde biri de likidite özelliğidir. Bu yazımızda ise likidite nedir ? ve likidite ne demek ? sorularına cevap vereceğiz.

Likidite Nedir ?

Likidite, hisse senedi, emtia gibi menkul kıymetlerin piyasada hızla alınıp satılabilme derecesini tanımlar. Nakit para, evrensel piyasalarda en likit yatırım aracı olarak kabul edilir. Bunun sebebi ise en hızlı ve kolay bir şekilde diğer varlıklara dönüştürülebilme özelliğine sahip olmasıdır.

Gayrimenkul, sanat eserleri ve koleksiyon gibi maddi değeri bulunan varlıkların tümü nispeten hızlı likit özelliğine değildir. Hisse senetlerinden ortaklık birimlerine kadar değişen diğer finansal enstrümanlar, değişken likidite özelliğine sahiptir.

Örnek olarak, bir kişi 10.000 TL değerinde bir buzdolabı satın almak istiyorsa, onu satın almak için en kolay kullanılabileceği varlık nakit paradır. Eğer o kişinin nakit para yerine değeri 10.000 TL olan nadir bir kitap koleksiyonu varsa, koleksiyonları için buzdolabını takas edecek birini bulması pek olası değildir. Bunun yerine, koleksiyonu satması ve parayı buzdolabını satın almak için kullanması gerekmektedir. Kişi buzdolabını satın almak için aylarca veya yıllarca bekleyebilir. 10.000 TL ödemek isteyen bir alıcıyı beklemek yerine, kitapları indirimli olarak satmak zorunda kalabilir. Bu yüzden nadir kitaplar, likit olmayan bir varlığa güzel bir örnektir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan bilgiler hissesanati.com editörleri tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir