marjin-nedir-marjin-ne-demek

Forex piyasalarında indikatör, scalp gibi terimlerle birlikte en çok kullanılan terimlerden biri de marjindir. Marjin nedir ? ve marjin ne demek ? soruları finansal piyasalara yeni katılan yatırımcıların sıkça sordukları bir sorudur ve sıklıkla karıştırılan bir finansal terimdir. Bu yazımızda bu sorulara cevap vereceğiz.

Marjin Ne Demek ?

Finansal anlamda marj, traderın borsa için oluşturduğu kredi riskini karşılamak için bir yatırımcının yatırması gereken teminat anlamına gelir. Bir yatırımcı, finansal araçları satın almak için aracı kurumdan nakit ödünç alırsa, bunları açığa satmak için finansal araçlar ödünç alırsa veya bir türev sözleşmesine girerse kredi riski yaratır.

Marjin işlem yapabilmek için standart bir borsa hesabı yerine bir marj hesabına sahip olmanız gerekmektedir. Marj hesabı, aracı kurumun yatırımcıya, yatırımcının hesabındaki bakiye ile satın alabileceklerinden daha fazla menkul kıymet satın alması için borç verdiği bir hesap türüdür.

Menkul kıymet satın almak için marjin işlemi yapmak, halihazırda hesabınızda bulunan mevcut nakit veya menkul kıymetleri bir kredi için teminat olarak kullanmaya benzerdir. Teminatlı kredi, ödenmesi gereken periyodik bir faiz oranı ile birlikte gelir.

Yatırımcı marjin işlemde ödünç para kullandığından dolayı hem kayıp hem de kazanç oranı yüksek seviyededir. Ancak trader marjin işleminden, kredi faiziyle ödediklerinden daha yüksek bir kazanç elde ettiği durumlarda büyük kâr eder.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir