emtia-nedir-emtia-ne-demek

Türk Dil Kurumu tarafından açıklamaya göre ‘’mal’’ anlamına gelen emtia Türkçe’ye Arapçadan geçmiştir ve Arapça ‘’meta’’ kelimesinin çoğuludur. Yatırımcılar için önem arz eden bir konu olan emtianın özelliklerini inceleyeceğiz ve emtia nedir ? ve emtia ne demek ? sorularına cevap vereceğiz.

Emtia Nedir ?

Emtia, borsalarda ticareti yapılabilen altın, gümüş, petrol, doğal gaz, bakır, pamuk, mısır, kahve gibi malların ismidir . Emtiaların ticaretinin yapldığı piyasaya Emtia Borsası denir ve Türkiye’de Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’ne kayıtlı 133 adet emtia borsası bulunmaktadır.

Emtia fiyatlarını etkileyen faktörler arasında mevsimsel değişiklikler, savaş ortamı, ekonomik durum, gibi unsurlar sayılabilir. Örnek olarak Rusya Ukrayna’yı işgal ettiğinde petrol ve altın fiyatları büyük bir sıçrama yaşadı . Portföyüne emtia eklemek isteyen yatırımcılar, bu olayların etkilerini takip etmeleri ve temel ve teknik analiz bilgisine sahip olması başarılı yatırım yapmalarına yardımcı olacaktır.

Emtia piyasalarında işlem yapmanın bazı riskleri bulunmaktadır. Emtia piyasalarındaki talep sayısı, emtia yatırımı yapacaklar oluşabilecek risklerden birisidir. Altın, petrol veya diğer emtiaların değerini tahmin etmek zordur ve yanlış bir spekülasyon, büyük zarara girmenizi sağlayabilir. Emtia piyasaları için bir diğer büyük risk ise volatilitedir. FOREX piyasası gibi emtia piyasası da hem kâr hem de zarar için büyük fırsatlar sunabilir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan bilgiler hissesanati.com editörleri tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir