indikatör-nedir

Finansal piyasalar veya yatırım ile ilgilenen kişilerin sıkça duyduğu ve kullanmakta olduğu borsa terimlerinin başında gelen indikatör kelimesi yabancı asıllı bir kelime olması sebebi ile duyulduğunda ne anlama geldiği pek kolay anlaşılmaz. Bu yazımızda ise indikatör nedir ? ve indikatör ne demek ? sorularının cevabını vereceğiz ve indikatör çeşitlerini inceleyeceğiz.

İndikatör Nedir ?

İndikatör, finansal piyasalardaki mevcut koşulları ölçmek ve finansal veya ekonomik eğilimleri tahmin etmek için kullanılan istatistiklerdir.

Yatırım dünyasında, indikatörler genellikle belirli hisse senedi, kripto para veya bir menkul kıymetin fiyatından, hacminden veya mevcut durumundan üretilen teknik grafik modelleri ile gelecekteki fiyatları tahmin etmek için kullanılan matematiksel bir hesaplamalardır. Sıkça kullanılan teknik indikatörler arasında hareketli ortalamalar, hareketli ortalama yakınsama sapması (MACD), göreceli güç endeksi (RSI), Bollinger Bantaları ve denge hacmi (OBV) gibi indikatörler bulunur.

tradinview.com

Eğer ki forex piyasalarında sadece indikatörler ile işlem yaparsanız başarısız olma ihtimaliniz çok fazladır. Bu yüzden dolayı indikatörleri destekleyici olarak kullanılmalarında fayda vardır.

Ekonomide ise indikatörler genellikle ekonominin genel sağlığını ölçmek ve yönünü tahmin etmek için kullanılmaktadır. Reel ekonominin yönünü tahmin etmek için kullanılan indikatörler ise Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Gayri Safi Yurtiçi Hasıla (GSYİH) ve işsizlik rakamları gibi göstergelerdir.

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Burada yer alan bilgiler hissesanati.com editörleri tarafından genel bilgilendirme amacı ile hazırlanmıştır.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir