devaülasyon-nedir

Türk lirasının istikrarlı değer kaybı, piyasalarda “devalüasyon” seslerinin yükselmesine neden oldu. Peki yatırımcının son zamanlarda sıkça duyduğu finansal terim olan devalüasyon nedir?

Devalüasyon Nedir ?

Devalüasyon, sabit döviz kuru ya da yarı sabit döviz kur rejimi uygulayan ülkeler tarafından kullanılan bir para politikasıdır. Bu politika ile, bir ülke resmi parasının değerinin başka bir para birimine, para birimi grubuna veya para birimi standardına göre kasıtlı olarak aşağı doğru ayarlar. Devalüasyon politikası ülke parasının yabancı paralar karşısında değerini yükseltmek anlamında olan revalüasyonun tam tersidir.

Bir ülkenin para birimini devalüe etmesinin en büyük nedeni ise, ülkenin ticaret dengesizliği ile mücadele etmek istemesidir. Bu politika ile birlikte ,ülke ihracatının maliyetini düşürerek küresel pazarda daha rekabetçi hale gelir. Ayrıca bu durum ithalatın maliyetini arttırmaktadır. İthalat daha pahalıysa, yerli tüketiciler ithal ürünleri satın alma olasılığı daha düşüktür ve bu da ülkenin yerel işletmelerini daha da güçlendirir. Ülkenin ihracatı arttığı ve ithalatı azaldığı için, ticaret açığı küçülür ve tipik olarak daha iyi bir ödemeler dengesine kavuşur. Kısacası, para birimini devalüe etmeye karar veren ülke, daha ucuz ihracat için daha fazla talep olduğu için ticaret açığını küçültebilir.

Devalüasyon Örneği

Mısır Merkez Bankası, yerel legal ticarete zarar veren ve ekonomideki yatırımları caydıran bir döviz kıtlığının ardından başlayan ABD doları yasadışı piyasa ticaretinin sürekli baskısı ile karşı karşıya kaldı. Merkez bankası, yeraltı piyasası aktivitesini azaltmak için Mart 2016’da Mısır poundunu ABD dolarına kıyasla %14 oranında devalüe etti.

Similar Posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir